Vai esi gatavs doties 10 kilometru garā ceļojumā cauri Cēsu vēsturei un arhitektūrai? Šis aizraujošais maršruts sākas pie senās Zirgu pasta stacijas, kas iespējams reiz bija viena no nozīmīgākajām pasta pieturām Vidzemē. Nejauši vai likumsakarīgi, bet tur, kur agrāk skrēja pasta zirgi, tagad var iznomāt modernos “dzelzs rumakus” – elektrovelosipēdus!
Tālāk ceļš ved uz Cēsu Vācu kapiem, kur starp vecajiem kokiem atdusas daudzi ievērojami cēsnieki – komponista Alfrēda Kalniņa vecāki, pirmais profesionālais Cēsu fotogrāfs un pat Latvijas armijas ģenerālis. Turpinot pastaigu, nonāksi līdz neparastam kultūrvēsturiskam objektam – Turku karavīru kapiem, kur apbedīti 26 turku karavīri, kuri pēc Krievijas-Turcijas kara izvēlējās palikt Cēsīs, bet diemžēl neizturēja ziemeļu klimatu.
Garāks ceļa posms ved tevi līdz iespaidīgajai Tilta mājai un gleznainajai Pirtsupītes gravai, kas no padomju laiku “Smirdupītes” pārtapusi par skaistu atpūtas vietu. Vai zini, ka tieši šajā gravā mēdz rekonstruēt slavenās Cēsu kaujas?
Maršruts turpinās līdz īpašajai Cēsu pareizticīgo baznīcai, kas būvēta tieši uz 14. gadsimta Sv. Katrīnas baznīcas pamatiem un kuras kājceliņš veidots no senās baznīcas būvmateriāliem!
Tālāk ceļš ved tevi līdz iespaidīgajai “Akmens ligzdai” – ēkai, kas 1919. gadā īsu brīdi bija Latvijas galvaspilsētas valdības mītne, un blakus esošajai Cēsu bibliotēkai, kur savulaik uzturējās pat Francijas sūtnis.
Visbeidzot maršruts tevi atved atpakaļ vecpilsētā, kur iepazīsi atjaunoto Vanadziņa namu, šķībo Turku beķereju jeb “Cēsu Pizas torni”, kur reiz turku gūstekņi cepa tik izcilu maizi, ka to iegādājās pat augstmaņu dāmas, un vēsturisko Harmonijas namu, kurā dzimis komponists Alfrēds Kalniņš.
Maršruts noslēdzas Pionieru laukumā – zaļajā teritorijā, kas glabā veselu pilsētas vēstures slāni, jo līdz 1944. gadam šeit bijusi blīva apbūve ar ielām, ko iznīcinājuši kara postījumi.
Ņem līdzi ūdeni, ērtus apavus un fotoaparātu – būs ko iemūžināt, jo Cēsis ir kā atvērta grāmata, kur katras ēkas fasāde slēpj aizraujošus stāstus par septiņsimtgadīgās pilsētas dzīvi!