Cēsu izglītības ceļš

Dodies aizraujošā ceļojumā laikā caur Cēsu izglītības vēsturi! Šis 7 km garais maršruts ved pa pilsētas ielām, atklājot Cēsu bagāto izglītības mantojumu, kas veidojies vairāku gadsimtu garumā.
Ceļojumu sāc no vecākās saglabājušās skolas ēkas Cēsīs – Torņa ielas 3 nama, kur kopš 1786. gada darbojās zēnu elementārskola. Šeit uz koka sienām joprojām redzami 19. gadsimta skolēnu grebumi – mazas, bet sirsnīgas liecības par tāliem laikiem. Tālāk maršruts aizved līdz Skolas ielai 6, kur izglītības iestāde darbojas jau vairāk nekā 200 gadus – iespaidīgs rekords Latvijas mērogā!
Garajā pastaigā iepazīsi gan grāfa Meņģeļa celto krāšņo koka namu, kurā tagad darbojas bērnudārzs, gan kādreizējo Vācu biedrības proģimnāziju, kur 1919. gadā formēja slaveno Cēsu pulka skolnieku rotu. Īpašu uzmanību pievērs Bērzaines ģimnāzijai – savulaik vienai no prestižākajām mācību iestādēm visā Krievijas impērijā, kuras aizsākumi meklējami tālajā 1825. gadā.
Maršruts aizvedīs arī līdz Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolai, kur komponista Igora Grapa vadībā radās Vidzemes kamerorķestris, un līdz “Akmens ligzdai” – ēkai, kas 1919. gada oktobrī uz īsu brīdi kļuva par Latvijas valdības mājvietu. Ceļā sastapsi arī Cēsu 1. pamatskolu, vecāko izglītības iestādi Cēsīs ar vairāk nekā 300 gadu vēsturi, un Millera skolas namu, kur mācījies pirmās latviešu nacionālās operas “Baņuta” komponists Alfrēds Kalniņš.
Pastaiga noslēgsies pie Apkalnes ģimnāzijas ēkas, kur savulaik Pirmā pasaules kara laikā patvērumu rada daudzi bēgļi no Kurzemes un Rīgas. Katra pietura šajā maršrutā atklāj unikālu stāstu par izglītības attīstību, vietējiem cilvēkiem un latviešu tautas garu, kas spējis izdzīvot un uzplaukt cauri dažādiem vēstures posmiem.
Dodies šajā ceļojumā ar atvērtu prātu un sirdi – iespējams, tā mainīs tavu skatījumu uz Cēsu pilsētu, parādot to nevis tikai kā senu viduslaiku pili, bet kā nozīmīgu izglītības centru ar bagātu un krāsainu vēsturi!
Adrese

Rožu laukums

Maršruts ir viens no četriem projekta Cēsu stāstu takas maršrutiem.

Maršruta autors: Terēze Bērzupe

Maršruta izveidē izmantoti materiāli no:
Dace Cepurīte, Mg. hist., pētījuma “Cēsnieks un viņa nams”;
Ilgas Grotes un Dainas Eizenbergas pētījuma “Cēsu valsts Amatniecības skolai 100”;
Jāņa Dziedoņa pētījuma “Ēkas Piebalgas ielā 3, Cēsīs stāsts”;
Cēsu pils muzeja un Cēsu Centrālaš bibliotēkas krājumiem.

Maršruta apskatei  un iziešanai
 nepieciešama lietotne “LatvianRoutes” (GooglePlayAppStore).