Veselības taka

Dodies aizraujošā 8 kilometru ceļojumā pa Cēsu pilsētas vēsturiskajām veselības iestādēm! Maršruts sākas ar Maija parku, kur 19. gadsimta vidū tika ierīkota pirmā aukstā ūdens dziedniecības iestāde Baltijā.
Tālāk dodies uz Cēsu pirmo slimnīcu L. Katrīnas ielā, kas dibināta vēl 1762. gadā, no kuras ceļš vedīs slaveno “Musses namu” jeb Cēsu medicīnas māsu skolu, kas gandrīz 50 gadus sagatavoja Vidzemes medicīnas māsas un tika saukta arī par “dzelteno namu”.
Ceļojums turpinās ar Cēsu veco slimnīcu Bērzaines ielā, kur atrodas divstāvu plienakmens mūra ēka. 1935. gadā šeit veica pirmo operāciju Cēsīs ar asins pārliešanu!
No vecās slimnīcas tavi soļi vedīs uz Cēsu jauno slimnīcu, kas tika atklāta 1975. gadā. Atklāšanas ceremonijā piedalījās ne ministra kungs, bet viņa vietnieks, un visiem tika dāvātas neparastas piespraudes no… sazāģētiem brieža ragiem!
Tālāk jau slavenā Bērzaines ģimnāzija, kurā mācījušies daudzi ievērojami mediķi. Tad pastaiga turpinās līdz bijušajai Tuberkulozes sanatorijai, kur pacienti pat ziemā gulēja pie atvērtiem logiem, lai baudītu “gaisa peldes”. Leģendāra vieta, kurā ārstējušies tādi dižgari kā Imants Ziedonis, Ojārs Vācietis un pat pasaules šaha čempions Mihails Tāls!
Seko Cēsu Prettuberkulozes dispansers un Augusta Smilgas sanatorija – savulaik modernākā ārstniecības iestāde, kur pat bija elektriskais apgaismojums!
Maršruta noslēgumā apskati “Vanadziņa namu”, kurā dzīvoja un praktizēja Dr. Kārlis Vanadziņš – ārsts, pilsētas galva un ugunsdzēsēju priekšnieks vienā personā, bet pabeidz ceļojumu pie pirmās privātās aptiekas Latvijā, kas 1991. gadā tika atvērta nelielā Sardzes namiņā.
Vai esi gatavs šim ceļojumam laikā? Velc ērtus apavus, ņem līdzi ūdens pudeli (protams, lai godinātu slaveno Cēsu ūdensdziedniecību) un dodies aizraujošā piedzīvojumā pa veselības vēstures takām!
Adrese

Raunas vārti

Maršruts ir viens no četriem projekta Cēsu stāstu takas maršrutiem.

Maršruta autors: Terēze Bērzupe

Maršruta izveidē izmantoti materiāli no:
Dace Cepurīte, Mg. hist., pētījuma “Cēsnieks un viņa nams”;
Cēsu pils muzeja un Cēsu Centrālās bibliotēkas krājumiem.

Maršruta apskatei  un iziešanai
 nepieciešama lietotne “LatvianRoutes” (GooglePlayAppStore).