Millera skolas nams

Adrese – Lielā Līvu iela 1, Cēsis

Cēsu pilsētas ārsts un dzejnieks Aleksandrs Ādolfi, kam šis nams piederēja 19. gs. vidū, ir frāzes “Cēsis – Pērle Vidzemes kronī” autors.

Precīzs ēkas celšanas gads nav zināms, taču ir zināms, ka savu nosaukumu cēsnieku vidū ēka ieguva, pateicoties reālskolai jeb Millera skolas namam, kas šeit darbojās 19./20. gadsimtu mijā.

Fakti

  • 1847.-1874.gads: Cēsu pilsētas ārsta un dzejnieka Aleksandra Adolfi īpašums.
  • 1898.-1912. gads: Namā darbojās K.Millera (Zariņu Kārļa) sešklasīgā reālskola.
  • 1913.gads: Pie mājas pistiprina A.Adolfi piemiņas plāksni par nopelniem Cēsu Lielās ģildes labā.
  • 1931.gads: Ēkā atradās medicīnas doktora, Vīnes Universitātes absolventa Viktora Goldberga ārsta prakse
  • 1932.gads: Tiek izveidota M.Lietiņa pansija.
Adrese

Lielā Līvu iela 1

Ēka ir vienstāva taisnstūra nams ar dubultmansarda jumtu un ir viens no Cēsu vecpilsētas arhitektoniski interesantākajiem namiem.
No 1847. līdz 1874. gadam mājā dzīvoja pirmais pastāvīgais Cēsu pilsētas ārsts Aleksis Ādolfi. Viņš atzinību guva ne tikai kā ārsts, bet arī kā viens no pazīstamākajiem baltvācu dzejniekiem. Vēl mūsdienās populārās frāzes „Cēsis – Pērle Vidzemes kronī” autors ir tieši A. Ādolfi. Par A. Ādolfi nopelniem Cēsu Lielās ģildes labā 1913. gadā pie mājas tika piestiprināta piemiņas plāksne.

No 1898. līdz 1912. gadam šajā ēkā darbojās pazīstamā filologa K. Millera (Zariņa Kārļa) dibinātā privātā sešklasīgā reālskola, kur mācījušies arī Latvijas radiopionieris J. Linters, ķīmijas zinātņu doktors, profesors J. Auškāps, dzejnieks Apsesdēls, tēlnieks un profesors K. Jansons. Vēl 20. gs. 20.–30. gados šo ēku sauca par Millera māju.

No 1930. līdz 1931. gadam Millera namā savu praksi iekārtoja medicīnas doktors, Vīnes Universitātes absolvents Viktors Goldbergs. Savukārt no 1932. gada M. Lietiņš izveidoja pansiju, kur pusdienas maksāja 70 santīmu.

Kādu laiku nama 3. dzīvoklī tika ierīkota foto palielinājumu darbnīca, kas piederēja J. Angeram.

Avots:
Agita Sietiņa, Projekts “Vecpilsētas māju stāsti”
Dace Cepurīte, Mg. hist., pētījums “Cēsnieks un viņa nams”

Categories: , Tags: , , ,