Kristīne Apkalne

Kristīnes Apkalnes ģimnāzija kļuva par nozīmīgu izglītības centru, kas kopā ar K. Millera vadīto zēnu reālskolu veicināja Cēsu kā izglītības pilsētas attīstību. Interesanti, ka viņas ģimnāzijas audzēknes, četrus gadus pēc viņas nāves, organizēja līdzekļu vākšanu un pieminekļa uzstādīšanu.

Fakti

  • 1880. gada 31. marts: Kristīne Apkalne piedzimst Bērzaunes pagasta Abrienu mājās.
  • 1900. gads: Pēc Tailovas sieviešu ģimnāzijas beigšanas Rīgā atver un sāk vadīt II šķiras meiteņu skolu Cesvainē.
  • 1907. gada augusts: Atver privātu pilntiesīgu sieviešu ģimnāziju Cēsīs, Raunas ielā 7 un ir tās vadītāja.
  • 1916. gads: Atstāj ģimnāzijas vadītājas amatu.
  • 1916.-1918. gads: Dzīvo pie brāļa, Cēsu draudzes mācītāja, un vecāku mājās.
  • 1919. gads: Sāk strādāt Latvijas Republikas Izglītības ministrijas Skolu departamentā par reģistratori.
  • 1920.-1925. gads: Strādā par darbvedi Skolu departamenta vidusskolas nodaļā.
  • 1925. gada 26. augusts: Kristīne Apkalne traģiski iet bojā nelaimes gadījumā Rīgā, Bruņinieku ielā 5.
  • 1925. gada 1. septembris: Apbedīta Cēsu Lejas kapos.
  • 1929. gada 12. maijs: Cēsu Lejas kapos iesvētīts bijušo audzēkņu finansētais piemineklis Kristīnei Apkalnei.

Kristīne Apkalne (1880-1925) bija ievērojama latviešu izglītības darbiniece, kuras vārds cieši saistīts ar Cēsu un Vidzemes reģiona izglītības vēsturi. Dzimusi 1880. gada 31. martā Bērzaunes pagasta Abrienu mājās kā saimnieka meita, viņa jau agrā jaunībā izrādīja tieksmi pēc zināšanām. Pēc pirmmācības vecāku mājās un Liezeres draudzes skolā, Kristīne izglītību turpināja Ludmilas Tailovas privātajā ģimnāzijā Rīgā, iegūstot labu pamatu savam nākamajam darbam.

Savu pedagoģisko karjeru Kristīne Apkalne uzsāka 1900. gadā Cesvainē, kur viņa nodibināja un vadīja II šķiras meiteņu skolu, kas bija pirmā tāda tipa skola lauku apvidū. Šī skola kļuva par savdabīgu ģimeniskas kopības paraugmodeli, kur priekšniece un skolnieces dzīvoja kā viena ģimene. Jau šeit sāka izveidoties un nobriest Kristīnes Apkalnes iedzimtais pedagoģiskais talants.
1907. gada augustā Kristīne Apkalne pārcēlās uz Cēsīm, kur nodibināja privātu pilntiesīgu sieviešu ģimnāziju, kas ieguva plašu atzinību. Ģimnāzija tika izvietota speciāli šim nolūkam izbūvētā ēkā Raunas ielā 7. Cēsu sabiedrība aktīvi atbalstīja šo iniciatīvu, ziedojot līdzekļus ģimnāzijas inventāram un mācību līdzekļiem. Arī pati Kristīne Apkalne pielika visas pūles, lai nodrošinātu ģimnāzijai modernu materiālo bāzi ar jaunām skolas mēbelēm un pietiekamu mācību līdzekļu klāstu.

Kristīnes Apkalnes vadītā ģimnāzija darbojās latviskā garā, un tajā valdīja sirsnīga rūpība un mīlestības pilna stingrība. Tā sniedza vispusīgu izglītību daudzām Vidzemes jaunavām, no kurām vēlāk daudzi simti kļuva par skolotājām Latvijas pamatskolās. Visas Apkalnes ģimnāzijas absolventes raksturoja īpaša garīgā skaidrība un pienākumu apziņa – mantojums no savas skolas un tās iedvesmojošās priekšnieces.

Pirmā pasaules kara laikā, kad skolu iekārta sāka brukt līdz ar citām sabiedrības institūcijām, Kristīne Apkalne 1916. gadā atstāja ģimnāzijas priekšnieces amatu, juzdama, ka savu misiju skolas laukā ir paveikusi. Pēc Latvijas valsts nodibināšanas, 1919. gadā, viņa uzsāka darbu Latvijas Republikas Izglītības ministrijā, sākumā kā reģistratore, bet no 1920. gada – kā Skolu departamenta vidusskolas nodaļas darbvede.

Kristīnes Apkalnes dzīve traģiski aprāvās 1925. gada 26. augustā, kad viņa gāja bojā nelaimes gadījumā Rīgā, iekrītot pagrabā un pārsitot galvu. Viņa tika apbedīta Cēsu Lejas kapos. 1929. gada 12. maijā pateicīgās bijušās audzēknes uzstādīja viņai pieminekli ar norvēģu rakstnieka Ibsena vārdiem: “Paldies tev par tavu mūžu, par sirsnību bērndienās.”

Avots: https://garamantas.lv