Cēsu Valsts arodvidusskola

Cēsu Valsts arodvidusskola, kas atrodas 1778. gadā celtajā ēkā, ir viena no vecākajām nepārtraukti darbojošām skolām Latvijā, kur savulaik mācījušies tādi latvju kultūras dižgari kā Eduards Veidenbaums, Jānis Poruks un Pēterburgas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis P. Valdens. Interesanti, ka 1935. gadā skola bija kļuvusi par nozīmīgu slēpju ražošanas centru, jo Cēsis tolaik dēvēja par “Latvijas Davosu”, un būvniecības nodaļas audzēkņi aktīvi ražoja slēpes vietējiem sporta entuziastiem.

Fakti

  • 1665.gads: Cēsu bīskapijas kapitula mītne (nav saglabājusies).
  • 1778.gads: Uzcelta skolas ēka.
  • 1920.gads: Dibināta Cēsu amatniecības skola un iecelts pirmais direktors – mākslinieks A. Julls.
  • 1925.gads: Likvidēta mākslas rokdarbu nodaļa.
  • 1935.gads: Skolā mācās 170 skolēni un strādā 20 skolotāji. Skolas direktors – inženieris A. Volkovs.
    Skola iegādājas auto praktiskajām nodarbībām.
Adrese

Lielā skolas iela 6

Skolas ēka – vēsturiskā izglītības pērle
1778. gadā celtā skolas ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas nepārtraukti kalpojusi izglītībai. No 1920. gada šeit darbojās valsts arodvidusskola ar piecām nodaļām – mehānikas, elektrotehnikas, galdnieku, ķīmijas un mākslas rokdarbu, kuras kopumā 15 gadu laikā absolvēja 355 audzēkņi.

Skola lepojas ar izciliem audzēkņiem – te mācījušies rakstnieki Jānis Poruks, E. Treimanis-Zvārgulis, Eduards Veidenbaums, Apsīšu Jēkabs un Pēterburgas ZA akadēmiķis P. Valdens. Dekoratīvās mākslas nodaļā, kur strādāja ievērojamie mākslinieki K. Baltgailis un K. Brencēns, savas gaitas sāka V. Valdmanis, A. Dronis un citi pazīstami mākslinieki.
1935. gadā skolā mācījās 170 skolēni un strādāja 20 skolotāji, darbojoties trīs nodaļās – mehānikā, elektrotehnikā un satiksmes ceļu būvniecībā. Skola bija izvietota divās ēkās – galvenajā ēkā L. Skolas ielā 6 un darbnīcu ēkā Gaujas ielā 20. Īpaši interesanti, ka būvniecības nodaļas audzēkņi aktīvi ražoja slēpes, jo Cēsis tolaik dēvēja par “Latvijas Davosu” tās popularitātes dēļ ziemas sporta veidos.

Avots:
Līga Lansberga, Projekts “Latvijas muižas un pilis un citas interesantas vietas”

Categories: , Tag: