Cēsu pirmā slimnīca

Pirmais Cēsu pilsētas ārsts Aleksis Adolfi (1815–1874) bija ne tikai prasmīgs mediķis, bet arī viens no ievērojamākajiem baltvācu dzejniekiem, tādējādi ārstējot gan ķermeņus, gan dvēseles. Ārsts, kurš pilsētā nostrādāja 27 gadus līdz pat mūža beigām dzīvoja tagadējā L. Līvu ielā 1, kas ļauj mums šodien iztēloties, kā viņš steigšus devās no mājām uz slimnīcu, lai palīdzētu slimniekiem.

Līķa sekcijas notika slimnīcas pagalmā zem klajas debess.

Fakti

  • 1762.gads: Iesvētīta pirmā slimnīcas koka ēka L. Katrīnas ielā 27, kas sākotnēji darbojās kā medicīniskās palīdzības punkts un izolators infekcijas slimību laikā.
  • 1847.gads: Cēsīs sāka strādāt divi pastāvīgi ārsti; darbu pilsētas ārsta amatā sāka Aleksis Adolfi.
  • 1874.gads: Miris pirmais Cēsu pilsētas ārsts Aleksis Adolfi, kas bija nostrādājis šajā amatā 27 gadus.
  • 1881.gads: Slimnīca pārcelta uz jaunuzcelto ēku Bērzaines ielā 16/18.
  • 1983.gads: Senā koka ēka L. Katrīnas ielā 27 nodega.
  • 2004.gads: Nama vieta tika rekonstruēta kā sabiedriska ēka – reliģisko sapulču zāle.
Adrese

Lielā Katrīnas iela 19

Ceļojums cauri Cēsu medicīnas vēsturei sākas L. Katrīnas ielā 27, kur reiz atradās pilsētas pirmā zināmā slimnīca. Šī necilā koka ēka, iesvētīta 1762. gada 4. jūlijā, sākotnēji kalpoja kā vienkāršs medicīniskās palīdzības punkts ar vienu ārstu un vietām vien desmit pacientiem. Tās galvenais uzdevums bija izolēt infekciozo slimību skartos iedzīvotājus laikā, kad medicīnas zinātne vēl tikai veidojās.

1847. gads atnesa nozīmīgu pavērsienu, jo pilsētā sāka strādāt jau divi pastāvīgi ārsti, tādējādi uzlabojot medicīniskās aprūpes pieejamību cēsniekiem.
Par slimnīcu Dr. Adolfi savā atskaitē medicīnas valdei ziņoja – ka telpas esot mazas, aukstas, neesot kantora un operāciju telpu. Slimnīcai esot tikai divi instrumenti – stobriņš un “ragi” (bankas). līķu sekcijas notiekot zem klajas debess.

Par slimnīcu dotā ēka kalpoja līdz 1881.gadam, kad būvuzņēmēja Pētera Pētrsona vadībā tika uzcelta jaunā slimnīcas ēka Bērzaines ielā 16.

Diemžēl senā koka ēka, kas bija kļuvusi par Cēsu medicīnas šūpuli, piedzīvoja traģisku likteni, nodegot 1983. gadā. Tomēr vietas vēsturiskā nozīme netika aizmirsta, un 2004. gadā nama vietā tika uzcelta jauna ēka, kas kļuva par reliģisko sapulču zāli. Zem šīs teritorijas slēpjas vēl viens vēsturisks noslēpums – pilsētas viduslaiku mūra paliekas, kas joprojām atrodas zem zemes, klusējot glabājot senas liecības par Cēsu pagātni.

Slimnīca šajā ēkā darbojās līdz 1881. gadam, kad medicīnas iestāde tika pārcelta uz jaunuzcelto ēku Bērzaines ielā 16/18, iezīmējot jaunu posmu Cēsu veselības aprūpes attīstībā.